Glutation: endogenny przeciwutleniacz

Glutation: endogenny przeciwutleniacz GLUTATION jest naszym partnerem życiarodzi się, starzeje się i umiera z nami.

Według badań przeprowadzonych przez znaną Mayo Clinic (USA) poziom glutationu w komórkach, w wieku od dwudziestu lat, zaczyna obniżać się o około 1% rocznie.

I właśnie o niego musimy zadbać, gdyż jest on niezwykle ważny, aby zachować zdrowie na poziomie komórkowym.

Jest to białko, utworzone z trzech aminokwasów: cysteiny, kwasu glutaminowego i glicyny.

Ten najmocniejszy przeciwutleniacz wytwarzany przez organizm człowieka chroni nas przed tworzeniem wolnych rodników, które są przypisane do powstania wielu chorób zwyrodnieniowych, takich jak choroba Alzheimera, ale nie tylko.

Jest “kilerem” w stosunku do ciężkich i toksycznych metali, pestycydów, insektycydów i innych ksenobiotyków (cząsteczką pochodzenia naturalnego lub syntetycznego obca dla układu biologicznego wytwarzanego przez człowieka, takich jak leki, szczepionki, dodatki do żywności, itp.).

Glutation, aby wykonać w sposób skuteczny, swoje zadanie potrzebuje selenu. Ten mikroelement występuje w drożdżach, zbóżach, mięsie, mleku, jajach, rybach i owocach morza.

Z selenem tworzy enzym peroksydaza glutationowa, który katalizuje usuwanie nadtlenku wodoru( H2O2)  i innych nadtlenków organicznych (ROOH) z organizmu za pomocą glutationu a dokładniej mówiąc za pomocą grupy tiolowej SH cysteiny.

Z tego powodu, zredukowany glutation jest określany, jako GSH.

Peroksydazy glutationu mają zdolność reagowania z wolnym nadtlenkiem organicznym w działaniu prewencyjnym przeciw uszkodzeniom oksydacyjnym i te związane z fosfolipidami błon komórkowych z naprawą uszkodzenia oksydacyjnego już obecnego w strukturze komórkowej.

Aby uświadomić sobie znaczenie takiego działania, wystarczy pomyśleć, że bez glutationu komórki nie żyją, a z martwymi komórkami umierają również tkanki.
Jeśli więc glutation znajduje się we wszystkich komórkach organizmu, które tworzą różne tkanki, takie jak serce, wątroba, czerwone krwinki i tak dalej, staje sie jasne znaczenie jego roli.

Nie bez powodu glutation został okrzyknięty, jako eliksir wiecznej młodości.

Moja wiedza i doświadczenie z glutationem zaczęły się z saszetkami GSH Agel. Zainteresowana argumentem zaczęłam poszukiwać żywności, które go zawierały i z którego nasz organizm mógłby czerpać największe korzyści. A kto szuka, znajduje. Znalazłam zioło, ostropest plamisty, które uważam za fantastyczne. Jest odtruwające i ponoć jest w stanie zwiększyć poziom glutationu o 30-35%  w wątrobie.

Author: Rita

Share This Post On