Włókna kolagenowe (Kolagen): nieodłączny element skóry

Kolagen: nieodłączny element skóry.

Kolagen (włókna kolagenowe) jest głównym składnikiem tkanki łącznej i w większości znajduje się w obrębie skóry, wiązadeł, ścięgien, mięśni i tkanki chrzęstnej.

Skóra owija i zawiera całe ciało. Wraz z włosami, owłosieniem i paznokciami, tworzy System Skórny. Składa on się z dwóch głównych warstw:

warstwa zewnętrzna (lub naskórek) o charakterze płaskiego nabłonka warstwowego składającego sie ze zwartego zestawu komórek, o zróżnicowanych stopniach.

warstwa głębsza (lub skóra właściwa) składająca się z włóknistej tkanki łącznej.

Naskórek, a także przydatki, składają się głównie z keratyny, bardzo odpornego białka włóknistego. Warstwa ta ulega ciągłej odnowie. Martwe komórki wierzchniej warstwy (lub warstwy rogowej) oddzielają się na skutek pocierania (łupież), aby zostać zastąpione nowymi komórkami. Cykl odnowy komórkowej, wszystkich warstw, jest zakończony w ciągu 28 dni.

Skóra właściwa, jest strukturą naczyniową i unerwioną, przez zakończenia nerwów czuciowych.

Składa się z wiązek włókien kolagenowych, z gęstej sieci włókien elastycznych i z wielobocznych komórek gwiaździstych (melanocyty, komórki Langerhansa i Merkela). Prowadzi funkcję kontroli temperatury, poprzez obecność gruczołów potowych oraz funkcje dostarczania pożywienia komórkom warstwy zewnętrznej (naskórek).

Grubość skóry właściwej jest zmienna, w zależności od strefy od 0,3 do 4 mm, ale zawsze stanowi mocną, przystosowującą się i bardzo elastyczną warstwę.

Poniżej skóry właściwej jest tkanka podskórna, bogata w komórki tłuszczowe.

Włókna kolagenowe na poziomie naskórka, są odpowiedzialne, za jakość strukturalną skóry, nadając jej elastyczność, napięcie i nawilżenie.

Na poziomie kostnym, uczestniczą w tworzeniu białkowego rusztowania, wzmacniając ogólną strukturę kości.

Z fizjologicznym zmniejszaniem produkcji kolagenu, rozpoczyna sie naturalny proces starzenia skóry i masy kości (osteoporoza).

Kolagen składa się z trzech długich łańcuchów białkowych, które skręcają się spontanicznie, tworząc trwałą i zwartą strukturę potrójnej helisy.

Każdy łańcuch, jest utworzony z powtarzających się sekwencji trzech aminokwasów, zgodnie ze schematem: glicyna-X-Y. Ponieważ glicyna jest zawsze obecna, podczas gdy pozostałe dwa aminokwasy są to zazwyczaj: prolina (X), hydroksyprolina (Y).

Ostatnia cząsteczka, Y – hydroksyprolina, jest odpowiedzialna za stabilność kolagenu. Do jej syntezy, jest koniecznie wymagana obecność witaminy C, do dodawania tlenu. Jej brak nieuchronnie utrudnia produkcję nowego kolagenu, z poważnymi konsekwencjami dla organizmu (przewlekły subkliniczny szkorbut, a w gorszych przypadkach szkorbut).

Author: Rita

Share This Post On