Żołądek: optymalna kwasowość dla poprawnego trawienia

Żołądek: odpowiednia kwasowość dla prawidłowego trawienia
Kwasowość żołądka, a zakwaszenie organizmu to dwa odrębne problemy. Nie można tego mylić, bo w pierwszym przypadku jest ono korzystne a w drugim szkodliwe.

Fizjologiczna kwasowość żołądka, w odniesieniu do wartości pH, powinna znajdować się w zakresie od 1 do 2,5. Natomiast równowaga kwasowo-zasadowa organizmu powinna zawierać się w przedziale 7,35÷7,45.

O szkodliwości zakwaszenia organizmu zapraszam do przeczytania artykułu „Równowaga Kwasowo Zasadowa: życie i zdrowie”.

Gdy mamy do czynienia z niską kwasowością żołądka zaczynają się problemy z wstępnym trawieniem białka.

Kwas solny (HCl), pepsyna, chymozyna i inne o mniejszym znaczeniu enzymy rozkładają białka na drobne cząstki, które przechodzą do jelit uwalniając skladniki odżywcze, potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niestrawione białka, odkladają sie ulegając fermentacji i gniciu, wydzielają się toksyny i flora bakteryjna jelit nie jest w stanie spełniać swoich funkcji: prawidłowa synteza witaminy B12, produkcja hormonów i zwalczanie drobnoustrojów chorobotwórczych.
Dodatkową rolę, jaką spełnia duża kwasowość żołądka (niskie pH), to ochrona przed bakteriami, wirusami, pasożytami oraz konserwantami i innymi chemikaliami wprowadzanymi z pokarmem.

Rozrzedzanie soków żołądkowych poprzez popijanie w trakcie jedzenia czy zaraz po, ma niekorzystny wpływ na trawienie. Oprócz osłabienia działania soków trawiennych popijanie powoduje zmniejszenie wydzielania śliny, która przygotowuje pokarm do dalszej „obróbki”.

Pijemy 20-30 minut przed jedzeniem i co najmniej godzinę po jedzeniu.

Uzupełnianie wody w organizmie powinniśmy dokonywać wodą z dodatkiem soli himalajskiej, morskiej lub kamiennej, ale nieoczyszczonej! Takie nawodnienie spowoduje uzupełnienie i wytworzenie grubszej, ochronnej śluzówki żołądka.

Jak sprawdzić pH naszego żołądka?

Za pomocą badania gastrologicznego. Pobieraną za pomocą sondy próbkę poddaje się badaniu pH.

W warunkach domowych możemy sprawdzić, kwasowość soków żołądkowych, za pomocą próby z sodą oczyszczoną (NaHCO3, kwaśny węglan sodu).

Rano, po przebudzeniu, rozpuszczamy płaską łyżeczkę sody w ½ szklanki wody. Wypijamy całość i mierzymy czas odbicia („beknięcia”).

W żołądku pod wpływem kwasu solnego (HCl) zachodzi reakcja:

NaHCO3 + HCl → NaCl + H2O + ↑CO2

Wg dr J. Zięby, jeżeli odbicie nastąpi w ciągu dziewięćdziesięciu sekund po zażyciu napoju z sody oczyszczonej, zakwaszenie żołądka jest poprawne.

Od 90 do 180 sekund to niskie zakwaszenie, powyżej 180 sekund lub wcale – żołądek niedokwaszony.

Jak zakwasić żołądek?

Zakwaszenie żołądka możemy przeprowadzić za pomocą octu jabłkowego. Naturalny ocet jabłkowy jest mętny. Można go kupić w sklepach ze zdrową żywnością.

Do 1/3 szklanki wody, wlewamy 2 łyżki octu jabłkowego. Mieszamy i wypijamy na 15-20 minut przed posiłkiem (szczególnie białkowym). Warto rozpocząć zażywanie octu jabłkowego od sprawdzenia, jak na niego reagujemy, od mniejszych stężeń. Zaczynamy od 1 łyżeczki i zwiększamy stopniowo stężenie do 2 łyżek stołowych, jak w przepisie wyżej.

Niezwykle korzystne na wydzielanie soków żołądkowych są przyprawy i zioła. Takimi pożytecznymi przyprawami, często używanymi w kuchni są cząber, bazylia, imbir, kolendra, majeranek, czarnuszka, kozieradka. Herbatki miętowe, melisa, dziurawiec. Warto jeszcze wspomnieć o galgancie (galgant – Alpinia officinarum), który jest niezwykle skuteczny na wszelkie choroby układu krążenia, ale również wzmaga wydzielanie soków żołądkowych.

Doprowadzając do odpowiedniego pH (1-2,5) żołądka pomagamy organizmowi pozbyć się problemów z anemią, łuszczycą, pękającymi wzdłuż paznokciami, problemów jelita drażliwego, grzybicy jelit, bólu głowy. Jednocześnie poprawi się cera, wzmocnią włosy i paznokcie, ustąpi refluks (80% problemu refluksu spowodowanych jest niedokwaszeniem żołądka!).

Author: Rita

Share This Post On